DORADZTWO ZAWODOWE

Uczniowie klas Gimnazjum i SPP objęci są programem „Doradztwa zawodowego”, którego główne cele to:

1. określenie predyspozycji i zainteresowań uczniów Gimnazjum i Szkoły Przysposabiającej do Pracy;
  2. wyposażenie uczniów w umiejętności służące podejmowaniu właściwych decyzji życiowych;
  3. przygotowanie młodzieży Gimnazjum i Szkoły Przysposabiającej do Pracy do podjęcia decyzji o dalszym kształceniu i przyszłej aktywności zawodowej;
  4. tworzenie i systematyczna aktualizacja bazy edukacyjno-informacyjnej z zakresu orientacji i poradnictwa zawodowego;
  5. gromadzenie informacji dotyczących trendów rozwojowych w świecie zawodów i zatrudnienia;
  6. zapoznanie z miejscami pracy i poszczególnymi zawodami;
  7. przygotowanie rodziców do efektywnego wspierania dzieci w podejmowaniu decyzji edukacyjnych i zawodowych.

W celu zwiększenia atrakcyjności podejmowanych działań w tym pogłębieniu umiejętności społecznych uczniów organizowane są różnorodne wycieczki dydaktyczne:

1. wycieczki do instytucji użyteczności publicznej: Urząd Gminy, Urząd Miasta, Urząd Pracy;
  2. wycieczki do zakładów pracy: np.Ikea Industry Orla, SUEMPOL;
  3. wycieczki do punktów usługowych: szewc, fryzjer, kosmetyczka, ogrodnik, stomatolog, sprzedawca, weterynarz, kelner, kucharz, mechanik, pielęgniarka.

W ramach zajęć przysposobienia do pracy uczniowie podejmują czynności praktyczne w zakresie:

1. gospodarstwa domowego;
  2. ogrodnictwa;
  3. prac stolarskich;
  4. prac administracyjno – biurowych.

Dodatkowo szkoła współpracuje z placówkami specjalnymi naszego miasta i regionu t.j.:

• Warsztat Terapii Zajęciowej i Środowiskowy Dom Samopomocy w Bielsku Podlaskim,
  • Specjalne placówki oświatowe z Białegostoku, Hajnówki, Sokółki, Długoborza, Siemiatycz, Suwałk.

Zapraszamy do galerii zdjęć w albumie fotograficznym z zakładką : „Z życia klas SPP”.