Nawigacja

Nawigacja

Stránky predmetovej komisie Biologia

Wiadomości i ciekawostki przyrodnicze:

                                                           Witam serdecznie

           Zwierzęta w pracowni;

Ampularie są najpopularniejszymi ślimakami słodkowodnymi hodowanymi w akwariach. Podobnie jak większość ślimaków tropikalnych, Ampularia posiada specjalną „zakrywkę”, służącą jej do zamykania się w muszli. Skrzelo - płucny układ oddechowy Ampularii, umożliwia im przebywanie w środowisku ubogim w tlen, np. w akwenach bagiennych lub w wodach płytkich. Ślimaki wynurzają syfon nad powierzchnie wody i pobierają tlen atmosferyczny. Są to jedne z nielicznych ślimaków wodnych składających jaja na lądzie. W akwariach jaja zwykle składane są na pokrywie. Wykluwające się małe ślimaczki wpadają do wody i rozpoczynają samodzielne życie.

Pokarm:

-           pokarm dla ryb,

-           gotowana marchewka i inne warzywa, np. kalafior, sałata,  szpinak,

-           rośliny wodne,

Warunki hodowli

Wielkość zbiornika: 10 litrów na jednego ślimaka

Ponieważ Ampularie są ślimakami tropikalnymi temperatura wody powinna utrzymywać się w granicach 18 - 28°C. Aktywność Ampularii wzrasta wraz ze wzrostem temperatury. Przy temperaturze 18°C ślimaki są prawie nieaktywne, dopiero w temperaturze 24°C lub większej poruszają się z właściwą im gracją.


Zbrojniki niebieskie pochodzą z  Ameryki Południowej. Przysysając się do szyb, kamieni, liści roślin, doskonale zwalczają porastające je glony. Są to spokojne dorastające do 15 cm ryby. Jedzą pokarm, który napotkają na swojej drodze, należy zapewnić im odpowiednia ilość pokarmu roślinnego np. firmy Tropical. Chętnie zjadają gotowana marchewkę, pietruszkę, parzoną sałatę. Ryby do prawidłowego rozwoju potrzebują kryjówek pomiędzy konarami, kamieniami lub specjalnymi osłonkami.


Gupiki
w naturze występuje w północnej części dorzecza Amazonki. Samiec jest zazwyczaj mniejszy i barwniej ubarwiony od samicy. Ponadto samiec ma typowe dla ryb jajożyworodnych gonopodium, po którym można go niezawodnie odróżnić od samicy. Ubarwienie i kształty płetw są różnorodne i zmienne. Wymaga wody o temperaturze od 18-24oC. Dobrze jest, gdy powierzchnia wody pokryta jest roślinami pływającymi, która tworząc kożuch na powierzchni wody umożliwia ukrycie się świeżo urodzonym młodym. Dorosłe jedzą wszystkie rodzaje pokarmu, jednak należy pamiętać o podawaniu pokarmu roślinnego w postaci sałaty i glonów, gdyż ryby mogą objadać czubki delikatnych roślin.

Myszoskoczki to zwierzęta stadne. Najlepiej czują się w grupie, (co najmniej dwie samice). Myszoskoczki są najczystszymi z gryzoni domowych. Zanieczyszczają klatkę w stopniu tak znikomym, że wymaga ona czyszczenia tylko, co dwa- trzy tygodnie. Są niezwykle ciekawskie i bardzo ruchliwe.

Dieta myszoskoczka;
ziarna, trawy, gałęzie, owoce, warzywa, nasiona dyni, słonecznika




Są ale ich nie widzimy- potrzebują naszej pomocy!


Ochrona_plazow_w_Polsce..ppt
    

CZY WIESZ, ŻE ... 


 - Erozja gleby to proces  niszczenia gleby polegający na usuwaniu jej części organicznych i mineralnych przez wodę i wiatr.

- Rzepak pochodzi z obszarów śródziemnomorskich i początkowo występował jak chwast. Jego uprawę w Europie rozpowszechniło chrześcijaństwo wykorzystując otrzymany olej do lamp na ołtarzach.

-Oliwka daje dobre plony przez 300 lat, a otrzymywaną oliwę uważa się za najdelikatniejszy ze wszystkich olejów jadalnych.








Aktualności

Kontakt

  • Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Bielsku Podlaskim
    ul.Wojska Polskiego 17
    17 - 100 Bielsk Podlaski
  • (85)833-26-80
    fax.(85)833-26-81

Galeria zdjęć