Praca w bibliotece szkolnej głównie koncentruje się na udostępnianiu zbiorów bibliotecznych uczniom, nauczycielom i innym pracownikom naszej szkoły. Wśród zbiorów znajdują się także czasopisma oraz materiały opracowane przez nauczycieli.
Praca pedagogiczna nie ogranicza się jedynie do wypożyczania książek i czasopism uczniom naszej szkoły. Ważne jest, by umożliwić uczniom kontakt ze słowem pisanym i by zachęcić ich do czytania i do aktywnego poszukiwania informacji o otaczającym świecie.
W ramach pracy przeprowadzane są także lekcje biblioteczne, wdrażane są innowacje pegagogiczne.
Biblioteka szkolna to również miejsce, w którym zamawia się podręczniki szkolne, przyjmuje i rozdziela się je uczniom.
10 POWODÓW, DLA KTÓRYCH WARTO CZYTAĆ KSIĄŻKI
1. Czytanie książek zacieśnia więź uczuciową między rodzicami a dzieckiem. Dziecko wsłuchane jest w głos rodzica, a bliski kontakt daje mu poczucie bezpieczeństwa.
2. Książki rozwijają pamięć i wyobraźnię dziecka.
3. Słuchanie bajek rozwija inteligencję dziecka, wzbogaca słownictwo, uczy ładnego budowania zdań i zachęca do samodzielnej nauki czytania.
4. Książki wychowują. Jeżeli dobierzemy odpowiednią lekturę, dzieci będą utożsamiały się z książkowym bohaterem.
5. Książki wyrabiają wrażliwość.
6. Słuchanie książek odpręża i pozwala przyjemnie spędzić czas.
7. Książki rozwijają pasję kolekcjonerską.
8. Czytanie książek przekazuje nam wiele informacji o dziecku. Niektóre dzieci lubią słuchać ciągle tych samych bajek. Często może to być znak, że coś je nurtuje, niepokoi lub cieszy.
9. Książki porządkują dziecięcy świat. Dzięki bajkowym postaciom dziecku łatwiej jest zrozumieć codzienne sprawy.
10. Książki podpowiadają jak porozumieć się z rówieśnikami i rodzeństwem.
REGULAMIN BIBLIOTEKI SZKOLNEJ
1. Z księgozbioru biblioteki szkolnej mają prawo do bezpłatnego korzystania: uczniowie szkoły, nauczyciele i inni pracownicy szkoły.
2. Każdy czytelnik powinien zaznajomić się z regulaminem biblioteki i godzinami jej otwarcia.
3. Ze zgromadzonych w bibliotece zbiorów można korzystać:
- wypożyczając je do domu,
- czytając lub przeglądając na miejscu (księgozbiór podręczny, czasopisma),
- wypożyczając je na lekcje.
4. Jednorazowo można wypożyczyć 2 książki na okres 1 miesiąca. W uzasadnionych przypadkach bibliotekarz może ograniczyć lub zwiększyć liczbę wypożyczanych książek, a także przedłużyć termin ich zwrotu.
5. Czytelnik, który nie odda książki w terminie nie może korzystać z księgozbioru bibliotecznego do momentu oddania wypożyczonej pozycji.
6. Uczeń dokonujący zwrotów książek musi podać swoje nazwisko, imię i klasę. Na trzy tygodnie przed zakończeniem roku szkolnego wszystkie książki i inne wypożyczone materiały należy zwrócić do biblioteki.
7. Czytelnicy (uczniowie, nauczyciele, pracownicy) opuszczający szkołę zobowiązani są do zwrotu wypożyczonych książek i inych materiałów. Wykaz nazwisk uczniów lub pracowników szkoły, którzy nie dokonali zwrotu pobranych materiałów bibliotekarz przekazuje dyrektorowi szkoły, który podejmuje stosowne działania umożliwiające szybki zwrot wypożyczonych książek.
8. Na terenie biblioteki szkolnej nie wolno spożywać posiłków.
9. Korzystający z biblioteki zobowiązani są do dbania o wypożyczone materiały oraz o pomieszczenie biblioteczne. Przed wypożyczeniem książkę należy obejrzeć i zwrócić uwagę bibliotekarza na ewentualne uszkodzenia.
10. W przypadku zniszczenia lub zagubienia książki bądź innych materiałów bibliotecznych, czytelnik zobowiązany jest zwrócić taką samą pozycję, lub inną wskazaną przez bibliotekarza, o wartości odpowiadającej aktualnej cenie książki zagubionej.